Menu Zamknij

ARKA pełna zaworów

Armatura z patentem

Mieliśmy możliwość przeprowadzenia eventu z firma Arka – Instalacje. Trochę wiedzy technicznej, trochę zabawy a wszystko w kierunku przedstawienia zaworów CALIDO marki należącej do firmy ARKA.

To co od początku przykuwa uwagę to fakt własnych patentów i wzorów produktowych powstałych we współpracy z Politechnika Koszalińską. W świecie tandety i bylejakości miło wziąć do ręki solidna armaturę. W poniższym artykule kilka informacji technicznych o samych produktach. Ale zanim jeszcze to dwa słowa o samej Arce.

Firma z północy Polski

Arka Instalacje to polska firma, która zajmuje się produkcją, importem i dystrybucją dość szerokiej gamy produktów. Zawory CALIDO to zdecydowanie diament w koronie i oczko w głowie firmy. Firma dystrybuuje swoje produkty przez sieć współpracujących hurtowni. Jednak klientem docelowym to oczywiście polski instalator. Ulubiona formą obcowania z firmami to coroczne morsowanie Czas wypoczynku, integracji ale także kreatywnej refleksji nad produktami

Zawory kulowe CALIDO serii S30

Zawory to elementy w instalacji często niedoceniane przez odbiorców. Jednak to od ich niezawodności w dużej mierze zależy prawidłowe działanie instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Zawory kulowe CALIDO serii S30 przeznaczone są do instalacji centralnego ogrzewania, dystrybucji wody pitnej, systemów pneumatycznych i olejowych. Oto ich cechy i zalety:

 • Innowacyjna konstrukcja i oddolny montaż trzpienia zapobiegają wypchnięciu go z korpusu na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w instalacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, trzpienie zaworów są wyposażone w podwójne uszczelnienie: na górze trzpienia zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z możliwością doszczelnienia przy pomocy nakrętki a na dole nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem (świadectwo ochronne nr 69947).
 • Wzmocniony korpus. W stosunku do dotychczasowych konstrukcji, korpusy zaworów wzmocniono w newralgicznych miejscach, co w połączeniu z innowacyjnym uszczelnieniem trzpienia pozwoliło na zwiększenie parametrów pracy: zakres T = -20 do +150°C, Pmax = 30 bar.
 • Gwinty bez warstwy niklu spełniają wymagania higieniczne i pozwalają na montaż zaworów w instalacjach wody pitnej. Brak dodatkowej warstwy niklu zwiększa również stabilność wymiarową gwintów.
 • Dźwignie zaworów pokryte są warstwą antykorozyjną GEOMET, która znacznie wydłuża ich żywotność. Nowością jest dźwignia z „okienkiem”, gdzie po wyciągnięciu wkładki z tworzywa istnieje możliwość opisu, np. którym przyborom możemy odciąć przepływ danym zaworem.
Zawory kulowe S-30

Zawory zwrotne CALIDO serii PIONIER

Seria PIONIER powstała z myślą o energooszczędnych instalacjach, w których zastosowana armatura powinna charakteryzować się obniżonymi oporami przepływu. Dział konstruktorski firmy ARKA we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej opracowały unikalną konstrukcję zaworu zwrotnego. Umożliwiła ona osiągnięcie charakterystyki pełnoprzepływowej (Kv=8,21 m3/h dla zaworu 1”). Ich podstawowe cech i zalety:

 • Pełny przepływ.Dzięki wykorzystaniu oprogramowania używanego w przemyśle lotniczym uzyskano optymalny przepływ strumienia cieczy bez zbędnych oporów i zawirowań.
 • System cichego zamykania.Znakomite efekty uzyskano poprzez specjalne ukształtowanie zespołu: gniazdo zaworu – dysk zamykający – uszczelnienie(patent na wynalazek nr 231282).                           
 • Współpraca z pompami elektronicznymi. Specjalnie zaprojektowana sprężyna zaworu PIONIER pozwala na współpracę z pompami elektronicznymi nawet w trybie pracy nocnego obniżenia wydajności.
 • Antykamienność – brak tworzenia się osadów wapiennych zakłócających pracę zaworu.
 • Wydłużona żywotność. Samosmarowność w połączeniu z dopracowanym gniazdem zamykającym przyniosły efekt w postaci przejścia testu ponad 1 mln cykli na stanowisku badawczym.

Podstawowe parametry pracy: Tnom = 90°C, Tmax = 110°C Pnom = 25 bar.

Zawór zwrotny CALIDO

Zawory Calido serii ERYK

Seria ERYK zostały zaprojektowane w firmie ARKA z myślą o podłączaniu kotłów wiszących do instalacji tak, aby zmieścić się z zaworami, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem i zachować estetykę przyłączy .

 • Zawór 3/4” do c.o. wyposażony jest w filtr i zawór zwrotny. Rozwiązuje to problem instalowania w ograniczonej przestrzeni montażowej kotła wiszącego, przy podłączaniu zaworu, filtra i zaworu zwrotnego (3 w 1).
 • Współczynnik przepływu KV umożliwia współpracę z kotłami o mocy do 28 kW.
 • Trzpień zaworu wyposażony jest w podwójne uszczelnienie jak w omawianych powyżej zaworach kulowych serii S30.
 • Zawór ¾” do c.o. wyposażony jest w filtr antykamienny umieszczony w kuli. Chroni kocioł przed zanieczyszczeniami z instalacji c.o. i zapobiega powstawaniu osadu wapiennego na filtrze.
 • Ten sam zawór wyposażony jest również w zawór zwrotny, co umożliwia czyszczenie filtra bez potrzeby opróżniania instalacji z wody od strony kotła. Zawór zwrotny umożliwia też pracę kotłów w kaskadzie.
 • Konstrukcja dźwigni umożliwia zastosowanie klucza 10 lub 21 mm do otwierania – zamykania zaworu, co jest bardzo ważne w ograniczonej przestrzeni pod kotłem.
 • Korpusy zaworów zostały wykonane z mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, co eliminuje konieczność niklowania i umożliwia bezpośrednie stosowanie ich do wody pitnej.

Podstawowe parametry pracy: Tnom = 110°C, Pnom = 16 bar. Zawory są zgodne z normą PN-M-75002:2016-10.

Zawory do podłączenia kotłów wiszących

Zapoznaj się z filmami


Zawory Seria S-30


Zawory seria ERYK


Zawory seria ESKIMOS

Zostaw Komentarz

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera