Menu Zamknij

Jak efektywnie zarabiać jako hydraulik ?


Badanie opłacalności usług i monitorowanie parametrów takich jak dochód, koszty stałe, rentowność i wszelkie towarzyszące współczynniki to jedyna metoda by efektywnie rozwijać firmę . Ba ! to jedyna metoda by nie wpakować się w niezłe tarapaty. Choć co chwile czytamy, że hydraulik zarabia więcej niż inżynier prawda jest taka, że niewiele osób wie jak zarabiać efektywnie jako hydraulik, czy też instalator.

W firmach usługowych jest to sztuka, którą opanowało nie wielu.

Zazwyczaj widać to gołym okiem. Osoby, które monitorują swoje parametry dużo wcześniej korygują swoje działania, są zapobiegliwi i dobrze wykorzystują swoje zasoby. Efekt jest taki że wiodą raczej zamożne życie, są szczęśliwi, rozwijają się. Gdy widzimy idące w górę firmy, można przypuszczać, że wszystko jest tam dobrze zaplanowane i policzone.

Umiejętność szanowania każdej złotówki (nie mylić ze skąpstwem) mają nieliczni. Być może wynieśli tą umiejętność z domu, być może życie nauczyło ich tego by nie pozostawiać w sferze domysłów tego co przecież idzie zmierzyć, zbadać, sprawdzić. Ci co nie mieli szczęścia wyniesienia takich nawyków z domu nie mieli też większych szans nauczenia się tego w szkole. Księgowość firmy, też nie załatwia problemu gdyż skupia się głównie na dekretowaniu faktur i składaniu deklaracji

Zrób sobie krótki test.. Sprawdź, do której grupy przedsiębiorców należysz. Czy tych, którzy mają szanse rozwinąć firmę, czy tych którzy prędzej czy później, mając wszystkiego dosyć, zadadzą sobie pytanie. „Na jaką cholerę mi ta cała firma”

Trzy pytania testowe.

  • Czy znasz dokładnie wartość comiesięcznych kosztów stałych swojej firmy ?
  • Jaką rentowność usług osiągnąłeś w poprzednim roku ? Lub kwartale ?
  • Ile zarobiłeś Ty pieniędzy, a ile Twoja firma, a ile wydałeś ?

Czy Ty potrafisz efektywnie zarabiać jako hydraulik lub firma Instalacyjna ? Czy znasz odpowiedzi na te pytana? Jeśli nie znasz na żadne to znaczy, że albo utrzymujesz się na powierzchni bo masz bardzo dochodowy interes i duży margines, który pozwala CI na ekstrawagancje nie interesowania się pieniędzmi. Jeśli nawet tak jest, zapewniam Cię, że byłbyś w innym miejscu niż jesteś teraz gdybyś znał odpowiedzi na te pytania.

Druga opcja jest taka, że jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie nie jesteś zadowolony ze swojego biznesu, być może wpadasz często w dołki finansowe, a być może już od dawna wydajesz nie swoje pieniądze finansując swoją firmę poprzez zasypywanie braków pieniędzmi w bieżących wpływów za towary i usługi. .

Czy wydajesz więcej niż zarobiłeś ?

W małych firmach zaciera się granica wydawania zarobionych pieniędzy, a pieniędzy firmowych. Pojęcie zrobienia sobie wypłaty własnej może być pojęciem abstrakcyjnym, jednak przedsiębiorca powinien wiedzieć ile dokładnie zarobiła firma i ile z tego może on wydać na własną konsumpcje i życie. Jeśli wydajemy więcej niż zarabiamy to tragedia, a jeśli wydajemy dokładnie tyle co zarobi nasza firma to stoimy w miejscu i prędzej czy później nasz „wygłodzony koń padnie na polu” Firma nie ma prawa rozwinąć się skoro ciągle wysysana jest z wszystkich pieniędzy jakie zarobi.

Co dokładnie oznacza Controlling i co ma wspólnego z zarabianiem.

Zastanawiasz się może, skąd menadżerowie dużych firm mają mądrość podejmowania strategicznych decyzji ? Mądrość tych decyzji źródło ma w liczbach jakie są przedstawiane przez działy Controllingu. Nazwa „Controlling” pochodzi od angielskiego słowa CONTROLL /Kontorla/. Jednak nie o kontrolę w sensie takim jak serwuje nam urząd skarbowy robiąc kontrolę, lub kanar kontrolując bilety. Chodzi tu o przejęcie kontroli w sensie sterowania, kierowania samochodem, kontrolowania lotu.

Dział controllingu to przeciwieństwo działu księgowego.

Mylenie tych dwóch pojęć jest nagminne. Księgowość, na podstawie zdarzeń jakie miały miejsce, ma zgodnie z przepisami prowadzić dokumentacje firmy pod rygorem narażenia się na nieprzyjemności ze strony Państwa. Dlatego tak ciężko wydostać od księgowej informacje lub porady, która mogła by mieć jakąś wartość do strategicznego zarządzania firmą. Księgowych zwykle to nie obchodzi. Ich obchodzi, by wszystko było dobrze zaksięgowane. Wtedy mają poczucie dobrze wykonanej pracy.

Controlling natomiast działa odwrotnie. Jego zadaniem jest przewidywanie tego co wydarzy się w przyszłości na podstawie danych historycznych oraz na podstawie analizowania scenariuszy. Dlatego menadżerowie dużych firm, chcąc zakupić kolejną linię produkcyjną, uruchomić kolejną zmianę, wdrożyć nowy produkt, zaciągnąć kredyty lub leasing opierają decyzje o dane analizowane przez działy controllingu. Wszystkie takie decyzje poprzedzone są obliczeniami, które wskazują jakie będą konsekwencje dla firmy. Także i Twoja firma może efektywnie zarabiać i to nie ma znaczenia czy pracując jako hydraulik, czy pracując jako mechanik samochodowy. W pierwszej kolejności jesteśmy wszyscy przedsiębiorcami. Podstawą efektywnego prowadzenia firmy a w konsekwencji zarabiania jest analizowanie danych i podejmowanie decyzji zaradczych i korygujących.

Tabelki, które odczarują firmę.

Na jakiej podstawie podejmuje decyzje mały przedsiębiorca? Zazwyczaj na podstawie przypuszczeń, domysłów, wiedzy ogólnej no i oczywiście, a jakże emocji. Co gorsza nie analizując liczb często nie podejmuje żadnych decyzji korygujących. Decyzje, na które jest za późno pojawiają się dopiero kiedy problemy odczuwane są na własnej skórze.

Czy faktycznie trzeba mieć na to dodatkowy czas?

Oczywiście jeśli ktoś stwierdzi, że nie ma czasu to cóż… równie dobrze może powiedzieć, że nie ma czasu być przedsiębiorcą bo ma dużo pracy na budowie. To zwykła wymówka świadcząca o zupełnym nie rozumieniu tematu lub braku elementarnej umiejętności planowania czasu, które polega na określeniu rzeczy priorytetowych, na które czas musi się znaleźć i basta.

Zapewne może CI się wydawać, że to kolejne czynności do wykonania, które cię obciążają. Jeśli będziesz chciał robić to z doskoku to może faktycznie nie ma to większego sensu. Jeśli natomiast raz w tygodniu poświęcisz sobie kilka minut, podliczysz i wpiszesz do swojego programu koszty i inne ważne parametry, zapewniam Cię , że osiągniesz rezultaty i będziesz miał poczucie dobrze spożytkowanego, a nie zmarnowanego czasu.

Rób swoją pracę controllingową na koniec tygodnia. Niech będzie to Twój święty rytuał. Czynność, która nie dość, że przyniesie CI wymierne korzyści to jeszcze wprowadzi nową jakość planowania i zarządzania. To zupełnie inny wymiar. Zastanów się jak efektywnie zarabiać jako przedsiębiorca, a dopiero później jako hydraulik.

Zobacz jakie odkryjesz tajemnice swojej firmy dzięki prowadzeniu programu do Controllingu.

Jakie są Twoje koszty stałe ?

Pierwszą rzeczą jaką zrobisz w programie (może od dawna chciałeś to zrobić) będzie określenie kosztów stałych. Ale bez ściemy i pomijania niby nieważnych rzeczy. Każdą złotówkę musisz uchwycić. Masz do dyspozycji aż siedem koszyków tematycznych. Od kosztów bankowych i administracyjnych po wydatki naprawę samochodów narzędzi. Poznasz kwotę końcową i być może zaczniesz szukać oszczędności lub ładniej mówiąc optymalizować koszty. Zauważ, że od Twoich kosztów zależy jaka jest opłacalność wykonywania poszczególnych prac. Te czynność wykonasz tylko raz, i wynik będzie brany pod uwagę przy obliczaniu rentowności Twoich usług. Trudno będzie Ci ocenić, bez tego, czy robisz wszytko efektywnie by zarabiać jako hydraulik, czy też firma instalacyjna.

Kalkulator kosztów stałych dla firm usługowych. Pomaga  efektywnie zarabiać .
Kalkulator kosztów stałych dla firm usługowych.

Jaka jest opłacalność poszczególnych usług ?

Program w prostych 4 krokach pozwoli wpisać Ci wszystkie koszty operacyjne. I wyliczy jaka jest opłacalność usługi. W obliczeniu będą automatycznie brały udział Twoje koszty stałe, które będą przyporządkowane przez program w odpowiedniej proporcjonalnej części. Znając opłacalność usługi będziesz mógł ocenić jak zmieni się jej rentowność np. kiedy zrobisz to szybciej, a może okaże się, że robiłeś to za tanio, a może zmotywuje Cię to do wynegocjowania lepszej ceny na materiały. Zobaczysz czy opłaca się zatrudniać pracownika lub ile możesz zapłacić swojemu pracownikowi.

Jak efektywnie zarabiać jako hydraulik Kalkulator rentowności zadania dla firm usługowych,
Kalkulator rentowności zadania.

Ile Ty zarobiłeś w miesiącu ?

Wszystkie usługi trafiają do podliczenia miesiąca. Poznasz całkowity przychód dochód z usług, rentowność całego miesiąca. Program wyliczy ile pieniędzy zarobiłeś Ty jako własny pracownik. Zbadasz też czy zarobiłeś na pokrycie kosztów stałych i ile pieniędzy zostaje w Twojej firmie.

Ile zarobiłeś w kwartale oraz w roku ?

Podsumowanie miesięcy pogrupowane jest w ujęciu kwartalnym a także w podsumowaniu roku. Tutaj także zobaczysz łącznie przychód, dochód, rentowność, swoją wypłatę i łącznie ile przeznaczyłeś na koszty firmy. Śledząc wyniki kwartałów i porównując je możesz oszacować w ujęciu długoterminowym czy podejmowane przez Ciebie działania, korekty, ulepszenia wpływają na zmianę rentowności czy też ilość klientów. Sprawdzisz czy rok do roku Twoja firma polepsza swoje parametry czy może trzeba podjąć stosowne zmiany. Kiedy znów przeczytasz, w artykule branżowym ile to zarabia hydraulik uśmiechniesz się bo dokładnie będziesz wiedział nie ile, a jak efektywnie zarabiać jako hydraulik.

Zestawienie zbiorcze w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych. Pomaga  efektywnie zarabiać .
Podsumowanie okresów w programie.

Ile na czysto zarabia Twoja firma ?

Zarobek z usług po odliczeniu wszystkich kosztów operacyjnych, kosztów stałych, także Twojej wypłaty to dochód firmy. Dowiesz się o ile przyrosła Twoja firma. Odpowiednia ilość pieniędzy w obiegu Twojej firmy da Ci komfort pracy ale także dodatkowe możliwości zarobkowania. Znasz przecież powiedzenie, że pieniądz robi pieniądz. Wiedząc ile pieniędzy pozostaje w firmie wiesz jaka jest Twoja poduszka bezpieczeństwa, ile możesz przeznaczyć na inwestycje lub np zakupy materiałów handlowych dzięki którym zrealizujesz lepszą marżę.

Porównuj parametry poszczególnych zadań. Przychód, dochód, rentowność i inne. Pomaga  efektywnie zarabiać .
Zestawienie miesiąca da Ci możliwość porównania poszczególnych prac.

Analiza opłacalności wykonanych ofert.

Tak ! Prócz badania tego co już wykonałeś równie łatwo zbadasz i przeanalizujesz czy obliczona oferta, którą masz zamiar przedstawić klientowi jest dla Ciebie optymalna. Znając wartość oferty wprowadź do programu pozostałe parametry. Szacując czas swój i pracowników, ilość dojazdów, koszty materiałów zobaczysz czy opłacalność tej usługi jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Będziesz miał także wskazówkę jaki jest maksymalny czas jaki możesz poświęć na to zadanie lub no poznasz jaka jest minimalna kwota do jakiej możesz zejść w czasie negocjacji. To zmotywuje Cię do lepszego zorganizowani sobie tej inwestycji.

Rozpocznij zmiany już dziś.

Nie boję się podsumować tego wpisu, że program ten będzie przełomowy dla wielu firm. Myślę, że wielu przedsiębiorców przestawiając się na zarządzanie poprzez liczby porzuci zarządzanie na wyczucie. Dzięki temu nauczą się korygować swój kurs i przestaną pędzić wprost na spotkanie ze ścianą. Wielu rozpocznie zdecydowany marsz po kolejne szczyty i osiągnięcia. Zmiany są możliwe nie zaklęciami, nie motywacyjnym gadaniem, a konkretnymi działaniami. Wystarczy notować w podręcznym kalendarzu najważniejsze rzeczy jakie później, raz w tygodniu, poświęcając kilka minut należy wprowadzić do programu. Dzięki temu wyłoni się jaskrawy obraz naszej firmy. Mapa nawigacji po bezkresnych oceanach przedsiębiorczości.

Zobacz jak działa nasz program

Wprowadzenie do programu

Część 1 – Koszty stałe

Część 2 – Rentowność zadań

Część 3 – Zestawienia miesięczne

Część 4 – Podsumowanie

Zobacz produkt LINK

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię także do zapoznania się z artykułem na blogu na temat ofertowania prac instalacyjnych. https://akademia.czasnahydraulika.pl/ktory-program-do-ofert/

Zostaw Komentarz

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera