Menu Zamknij

Instalator Maks Opłacalność Usług – Rekuperacja……

Witaj w świecie Instalatora Maksa

To pierwszy odcinek przygód Instalatora Maksa. Ile będzie odcinków? Nie wiem – Zobaczymy. Czy Maks osiągnie zamierzony cel odłożenia 50 tysięcy w ciągu roku ? Nie wiem. Jaka jest opłacalność usług instalacyjnych ? Sam jestem ciekawy. Wiele z przygód opartych jest o historie prawdziwe, a parametry poszczególnych usług takie jak czas wykonania, potencjalne przychody czy wynagrodzenia pracowników to najprawdziwsza prawda. Z tego też powodu warto obserwować przygody , szukać podobieństw i uczyć się na błędach.

W tym odcinku nasz bohater Maks podejmie się wykonania instalacji rekuperacji…

W tym odcinku nasz bohater Maks podejmie się wykonania instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2. Typowy dom z użytkowym poddaszem, a więc wszytko powinno pójść gładko. Prześledźmy koszty i zbadajmy opłacalność montażu Rekuperacji. Ile zarobi ? Zanim przekonamy się jak poszło poznajmy bliżej Maksa.

Maks ma 30 lat i prowadzi firmę instalacyjną.

Zanim założył firmę, pracował na etacie jako hydraulik. Przez dziesięć lat na różnych stanowiskach i przy różnych inwestycjach zdobył duże doświadczenie. Ma też krótki epizod pracy na emigracji. Tęsknota za domem, dzieci i urocza żona sprawiały, że postanowił wrócić i otworzyć firmę instalacyjną. Teraz prócz tego, że jest dobrym fachowcem jest także przedsiębiorcą. Maks ma dobry gust. Dba o szczegóły, jest zawsze dobrze ubrany, a jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobił to kompletacja solidnego sprzętu. Samochód jakim się porusza to roczny „dostawczak” wzięty w leasing. W firmie Maksa jest jeszcze pracownik Leon, można by powiedzieć, że to Leon zawodowiec gdyż to naprawdę dobry choć czasem trochę leniwy fachura.

Koszty stałe w firmie Maksa.

Bycie przedsiębiorcom zobowiązuje. Maks jest trochę pedantem i lubi mieć wszystko pod kontrolą. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie koszty w jego firmie są policzone, a żadna złotówka nie jest wydawana w sposób nieświadomy. Koszty stałe są podstawą obliczenia opłacalności usług dlatego tutaj nie może być żadnych niedomówień. Maks powtarza często „Nie wyobrażam sobie pracy bez zysku”. To zdanie jest na tyle ważne, że nad swoim biurkiem wisi w ramce wydrukowana kartka właśnie z tą maksymą.

Zajrzyjmy więc do jego kieszeni i poznajmy miesięczne koszty stałe:

 • Bankowe 2 050,00
 • Ubezpieczenia 325,00
 • Biurowe 800,00
 • Sprzęt i Amortyzacja 550,00
 • Administracyjne 794,00
 • Zarząd firmy 2650,00
 • Marketing 699,00

Łącznie miesięcznie koszty stałe firmy Instalacyjnej Maksa wynoszą 7’868,00. Nie licząc oczywiście wypłat i kosztów operacyjnych.

Tabela kosztów stałych z programu do obliczenia opłacalności.
Koszty stałe firmy instalacyjnej Maksa.

Opłacalność Rekuperacji – Zobaczmy co po stronie przychodów.

Nasz bohater otrzymał zlecenie wykonania instalacji rekuperacji w nowo-budowanym domu. Pozostałe instalacje klient ma już zrobione więc będzie to szybki temat. Oferta jaką złożył Maks przewiduje wykonanie kompletnego systemu. Mamy więc potencjalną szansę na niezły zarobek ponieważ do dobrze policzonej robocizny możemy doliczyć zysk z materiałów.

 1. Robocizna za wykonanie kanałów i montaż rekuperatora 5 500,00 zł
 2. Zysk z dostawy sprzętu 2 500,00
 3. Wykonanie instalacji kablowej do dodatkowych czujników 350,00 zł
Opłacalność usług instalacyjnych. Tabela przychodów z programu do obliczenia opłacalności.
Przychody Maksa z usługi Rekuperacja

Opłacalność Rekuperacji – Zobaczmy co po stronie kosztów operacyjnych firmy.

Po stronie kosztów operacyjnych jest zwykle podobnie, a więc wypłata Leona, koszty dojazdu, materiały pomocnicze i oczywiście koszt materiałów pomocniczych. W przypadku rekuperacji, pojawia się koszt wynikający ze zużycia diamentów w wiertle wiertnicy. Z szacunkowych planów Maksa wynikało, że całość prac wykona maksymalnie w pięć dni roboczych. Plany jednak mają to do siebie, że lubią się krzyżować.

Na budowach nie wszytko idzie przewidzieć.

Z planowanych pięciu dni zrobiło się siedem. Wiecie jak czasem jest. Nic się nie układa i wszystko pod górkę. Zaczęło się od kolejki w hurtowni gdzie pierwszego dnia trzeba było zabrać materiał i zamówić co trzeba. Później spóźnił się dostawca z rekuperatorem, a na koniec tygodnia okazało się, że w pomieszczeniu gdzie miał być zainstalowany rekuperator elektrycy przeciągali montaż swojej rozdzielnicy. Ponad to wszystko inwestycja oddalona była o 19 km, a więc każdego dnia tracił prawie godzinę na dojazd w obie strony.

Mamy więc spóźnienie dwóch dni. Pomyślisz, że to niewielka różnica? Dla Maksa kolosalna. Po pierwsze opóźnia się wejście na następną budowę, po drugie dochodzą dwa kolejne dojazdy, po trzecie obiecał Leonowi, już miesiąc temu, wolny Piątek. Dwa dni przeciągniętej budowy to realne straty. Zakładając, że wraz z Leonem mają do dyspozycji w tym miesiącu 21 dni roboczych to przedłużenie roboty 2 dni to strata 10 % czasu.

Opłacalność Rekuperacji – Rachunek zysków i strat.

Opłacalność usług instalacyjnych. Rachunek Zysków i strat z programu do obliczenia opłacalności.
Rachunek Zysków i Strat Firmy Instalacyjnej

Zróbmy więc podsumowanie. Koszty stałe policzone. Koszty pracowników dodane. Dojazdy zaznaczone. Materiały … no właśnie tutaj zwykle więcej zachodu. Gdy Maks kupuje materiały na siebie musi znać wartość faktur zakupu by obliczyć dokładnie zysk ze sprzedanych materiałów. Czasem to jest możliwe od razu czasem nie. Wiadomo, obieg dokumentów jest wolniejszy niż pędzący świat. W tym przypadku było inaczej. Klient brał fakturę na siebie i skorzystał z części rabatu Maksa. Do przychodów więc Maks dopisze wyłącznie prowizję jaką otrzyma od Sprzedawcy.

Opłacalność Rekuperacji -Przeanalizujmy wyniki i obliczenia.

Znamy już opłacalność instalacji rekuperacji. Liczby pozwalają nam przejść do ulubionej czynności Maksa czyli analizowania tego co z nich widać.

 • Praca trwała 112 r-g a więc około 25% całego miesiąca
 • Pokryliśmy 2 810,00 zł z 7 868,00 zł wszystkich kosztów stałych
 • Leon kosztował Maksa 2 100,00 zł ( wszystkie koszty tj. netto plus podatki plus zus)
 • Dojazdy kosztowały 342,00 zł
 • Materiały pomocnicze kosztowały 400,00 zł
 • Wypłata Maksa wyniosła 1 500,00 zł , i właśnie tyle może przeznaczyć na własne potrzeby. Pamiętajmy, że własny ZUS Maks ujął w kosztach stałych, a więc jest to jego wypłata na rękę.

Po odliczeniu wszystkich elementów firma Maksa zarobiła 1.198,00 zł! To faktyczny DOCHÓD firmy.

To dużo, czy mało ? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Zawsze mogłoby być więcej, a z drugiej strony… Maks zaspokoił wszystkie potrzeby w firmie, zarobił na wypłatę własną i jeszcze zostawił w firmie na plusie 1 198,00 zł. By lepiej zrozumieć czy taki dochód mieści się w jakiś normach z pomocą przychodzą wskaźniki, zobaczmy ;

 • Wskaźnik opłacalności tej rekuperacji wyszedł 14,35%
 • Zarobek firmy „na czysto” każdej roboczogodziny wyniósł 9,98 zł na każdej roboczogodzinie.
Opłacalność usług instalacyjnych. Tabela wskaźników z programu do obliczenia opłacalności.
Wskaźniki wykonanej usługi

Podsumowanie.

Jest wiele zmiennych, które decydują o tym, czy coś się opłaca czy nie. Wyniki jakie otrzymujemy dają do myślenia. Opłacalność może spaść jeszcze niżej. Wystarczy, że trzeba będzie wrócić na jakąś poprawkę, lub jak w tym przypadku, na regulacje systemu już po założeniu anemostatów i zakończeniu prac wykończeniowych przez budowlańców. Maks nie daje się zauroczyć kwotą przychodu jaka w tym przypadku wynosiła 8.350 ,00 . Skoro po podliczeniu całości mamy już bardzo cienką poduszkę na poziomie tysiąca złotych brak jest miejsca na pomyłki i rozrzutność.

Pamiętajcie, to końcówka musi się zgadzać.

Maks doskonale to rozumie dlatego bada swoje parametry i poznaje swoją firmę. Stara się zrozumieć procesy i zależności jakie rządzą się w sferze gospodarczej przedsiębiorstwa.

Jeśli ta historia była dla Ciebie wartościowa i ciekawią Cię dalsze perypetie zawodowe Maksa, już teraz zapraszam Cię do następnego artykułu.

Zobacz nasz artykuł o programie do obliczenia opłacalności usług LINK

Odwiedź nasz kanał na YouTube LINK

Polub nas nas na Facebook LINK

Zostaw Komentarz

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera