Menu Zamknij

Wymiana kotła gazowego. Ile można na tym zarobić ?

Witaj w kolejnym odcinku przygód Instalatora Maksa. Dziś przeanalizujemy opłacalność usługi ” Wymiana kotła gazowego”

Wymiana kotła gazowego to dość popularna usługa. Wynika to z tego, że w Polsce sieć gazociągowa jest bardzo gęsta i błękitny surowiec dociera często nawet do najmniejszych miasteczek i wsi. Pierwsze wiszące kotły były prawdziwym przełomem. Nie dość, że w wersji dwufunkcyjnej potrafiły nie tylko ogrzewać budynki ale także przygotować ciepłą wodę, to dodatkowo dzięki małym gabarytom znalazły zastosowanie w małych mieszkaniach w blokach i kamienicach. Były też znacznie wydajniejsze, niż polskie konstrukcje z lat osiemdziesiątych czyli kultowe el-ki i ster-gazy. Pierwsze gazowe kotły wiszące mają ponad 20 lat i siłą rzeczy kończą się jeden po drugim.

Panie, mam gazowy kocioł do wymiany.

Z tego typu usługą Maks jest bardzo dobrze obeznany. Robił to dziesiątki razy. Standardowo, trzeba zrobić wszystko, by wymianę kotła załatwić w jeden dzień. Inaczej może być krucho z opłacalnością tego zadania.

Pułapki i zagrożenia przy wymianie kotła gazowego.

No jest ich kilka. Po pierwsze mamy do czynienia z instalacją gazową. Skoro kocioł nadaje się do wymiany bo pracuje już 20 lat, często gęsto także i instalacja gazowa jest w podobnym stanie co kocioł. Po 20 latach wszystkie połączenia skręcane to prawdopodobny wyciek gazu. Jeśli w budynku jest instalacja skręcana należy nastawić się na taką sytuację. Druga sprawa to komin. Kotły kondensacyjne wymagają zainstalowania własnego systemu spalinowego, a więc musimy wyjść na dach ( nie zawsze to takie proste) , czasem rozkuć dziurę, czasem sfrustrować się krzywym lub brudnym od sadzy kanałem.

Ile powinna kosztować wymiana kotła gazowego ?

Jak przekonał się Maks, powinna kosztować adekwatnie do zakresu prac. Standardowa stawka Maksa to 1500 zł za wymianę kotła. W skład prac wchodzi wymiana urządzenia oraz montaż systemu spalin. Całość fajnie się spina jeśli usługę można wykonać w jeden dzień. Tym razem nie poszło jednak gładko.

Komin zabił rentowność !

Montaż kotła odbywał się w kamienicy na pierwszym piętrem. Nad nami jedno piętro plus poddasze. W kominie włożony wkład od starego kotła. Wyglądało na prosty temat. Okazało się jednak, że pomiędzy kondygnacjami jest przesuniecie kanału w osi i trzeba wszystko rozkuć by włożyć wkład. Konsekwencje są natychmiastowe. Praca nie został zakończona w pierwszym dniu. Konieczny był przyjazd i skończenie pracy w dniu następnym.

Skoczymy tam na dwie godzinki…

Skoczymy tam na dwie godzinki skończyło się stratą całego dnia. Prace faktycznie trwały do 11:00., a później zjedzenie śniadania, posprzątanie po sobie, odwiezienie i rozliczenie materiałów hurtowni sprawiło, że na zegarze wybiła 13-sta. Zwykle w takich momentach następuje głęboka konsternacja „Co teraz robimy ? Czy Zaczynać nową pracę?, czy może Posprzątać samochód ? Załatwić jakieś zaległości? Iść wcześniej do domu? Nie zawsze idzie zagospodarować pozostały czas w sposób konstruktywny. W naszym przypadku właśnie tak było. umówiony klient został przełożony na dzień następny, a kolejne 2 godziny panowie poświęcili na posprzątanie w narzędziach i samochodzie. Z technicznego punktu widzenia – proces wymiany kotła trwał 14 roboczogodzin i 2 roboczogodziny zmarnowały się przy okazji. Z ekonomicznego punktu wodzenia mamy 16 roboczogodzin, które trzeba przemnożyć przez 2 osoby tj.dwóch pracowników.

Były prace dodatkowe

Maks przeczuwał, że rentowność posypała się jak domek z kart. Popełnił błąd nie zastrzegając klientowi przy składaniu oferty, że komin jest rzeczą nieprzewidywalną i w przypadku kłopotów będzie musiał dodatkowo skasować. Dlatego nici z dopłaty za komin. Niemniej klient chciał by przy okazji wymienić zawór gazowy przy kuchence. Za te prace maks policzył dodatkowo 100 zł.

Koszty wymiany kotła gazowego.

Zestawienie kosztów operacyjnych. programu Controlling.
Koszty operacyjne

Przeanalizujmy wszystkie koszty;

  1. Maks ( Pracownik Alfa) 400 zł
  2. Leon 560 zł
  3. Dojazdy 32 zł
  4. Materiały pomocnicze 50 zł

Przychody z wymiany kotła gazowego.

Zestawienie przychodów w programie Controlling.
Zestawienie przychodów

Przeanalizujmy przychody:

  1. Umówiona stawka za usługę 1500 zł
  2. Zysk z materiałów 400 zł
  3. prace dodatkowe (wymiana zaworu ) 100 zł

Rachunek zysków i strat z wymiany kotła gazowego.

Przeanalizujmy zyskowność:

Zestawienie miesiąca programu Controlling.
Zestawienie miesiąca

Pokryliśmy koszty stałe firmy w wysokości: 749,33 zł

Maks zarobił na rękę: 400,00

Rentowność usługi 10,42%

A na każdej roboczogodzinie zarobiliśmy 6,52 zł

Jesteśmy na plusie tylko 208,67 zł, a więc na skraju opłacalności.

Tabela Zysków i strat z progamu Controlling
Rachunek Zysków i Strat

Gdyby nie zysk z materiałów bylibyśmy pod kreską, gdyby nie skasowanie za roboty dodatkowe chociaż symbolicznej stówy nasz dochód na czysto byłby o 100% mniejszy .

Morał

Maks mógłby skasować za nieprzewidziane perturbacje z kominem np. dodatkowe 400 zł gdyby tylko zapisał to w ofercie. Rentowność wzrosłaby do bardzo atrakcyjnych parametrów, a to zdecydowanie poprawiłoby humor naszego bohatera.

Jak zawsze to czas zabija rentowność usług. Jest nieubłagany i jest naszym najważniejszym zasobem. Czas to pieniądz. Musimy go szanować, planować i dobrze wyceniać. Jedna pomyłka (brak odpowiedniej klauzuli w ofercie) może pogrzebać na rentowność usługi.

Zobacz pozostałe filmy.

Zobacz link do odcinka o rekuperacji : https://www.youtube.com/watch?v=KDUJWioUiEQ&t=2s

Zobacz link do filmu o programie do badania rentowności usług: https://youtu.be/lIzd5gk2GOU?list=PL1OPaqA7rpDz7nPu8CGT82yq_OSMU5g5a

Poznaj Maksa- SPOT: https://www.youtube.com/watch?v=m5zAB0bdzdc

Zostaw Komentarz

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera